Completed Schedule available for download below



Day 1 Parallel Session B

Day 1 Parallel Session B 11.20 - 12.30

Day 1 Parallel Session B 13.30 - 14.30

Day 1 Parallel Session B 15.00 - 16.30


Day 2 Plenary


Day 1: Energy Conscious Communities

Parallel Session A
09.00 - 09.30 Registration
09.30 - 09.40 Chair: Intro - Jack Scott (Councillor, Sheffield City Council)
09.40 - 10.25 Plenary: The Future is about generosity and giving freedom to folk to experiment - Wayne Hemingway (Hemingway Design)
10.25 - 11.00 Plenary: An Urban Sustainability Framework - Pierre Laconte (Foundation for the Urban Environment)
11.20 - 12.30 Community Sustainability
11.20 - 11.30 Tina Gäbler - Presentation of Case
11.30 - 11.50 Oliver Coppard (Dearne Valley Eco Project)
11.50 - 12.10 Neil McCabe (Dublin Fire Station)
12.10 - 12.30 Mark Woodward (Green Directions)
13.30 - 14.30 Community Financing
13.10 - 13.50 Sam Tarff (Key Fund)
13.50 - 14.10 Adrian Hackett (Freeths)
14.10 - 14.30 Reza Shaybani (British Photovoltic Association)
15.00 - 16.30 Regional Sustainability Strategies
15.00 - 15.10 Marie Grardel (The INTERREG IVC Programme)
15.10 - 15.25 Inês Vihena da Cunha - RE-GREEN: Introduction and Policy Recommendations
15.25 - 15.45 Sheffield Green Commission (Councillor Jack Scott)
15.45 - 16.10 Ryan Weber - Nordregio (Green Public Procurement)
16.10 - 16.30 Torsten Lipp - RE-GREEN: Regional Implementation Plans I Overview
16.45 - 17.45 RE-GREEN Regional Implementation Plans II
City of Mizil (Romania), Tartu Regional Energy Agency (Estonia), Municipality of Dabrowa Gornicza (Poland), energy Agency of Extremadura (Spain)
Parallel Session B
09.00 - 09.30 Registration
09.30 - 09.40 Chair: Intro - Jack Scott (Councillor, Sheffield City Council)
09.40 - 10.25 Plenary: The Future is about generosity and giving freedom to folk to experiment - Wayne Hemingway (Hemingway Design)
10.25 - 11.00 Plenary: An Urban Sustainability Framework - Pierre Laconte (Foundation for the Urban Environment)
11.20 - 12.30 Uncertain Power: Solar Energy in Communities
   
11.20 - 12.30 Anna Krzywoszynska, Jose Mawyin
   
   
13.30 - 14.30 Uncertain Power: Solar Energy in the Home
   
13.30 - 14.30 Alastair Buckley, Britta Turner
   
15.00 - 16.30 Uncertain Power: Solar Energy for Deployment
   
   
13.30 - 14.30 Raihana Ferdous, Meghna Gupta
   
   
   
16.45 - 17.45 Horizon 2020: Do you need a Partner? Networking session
Tony Lesoweic (University of Sheffield)

Day 2: Low Carbon Construction

Parallel Session A
09.00 - 09.30 Registration
09.30 - 09.40 Chair: Intro & Welcome - Prof. Tony Ryan, OBE (University of Sheffield)
09.40 - 10.15 Plenary: Exploring ways to overcome the barriers to financing non-domestic retrofit buildings - David Purdy (DECC)
10.15 - 11.00 Plenary: Carolina Grau (Energy Cluster of Extremadura)
11.20 - 12.20 Green Construction
11.20 - 11.40 Jennifer Clark (Skanska)
11.40 - 12.00 Eddie Murphy (Mott MacDonald)
12.00 - 12.20 Dr Stefan Dirlich (Helmholtz Institute)
13.30 - 14.30 Green Operations
13.30 - 13.50 Chris Thomson (Citu)
13.50 - 14.10 Chris Whitehead (Balfour Beatty Plc)
14.10 - 14.30 Robin Nicholson (Cullinan Studio)
15.00 - 16.30 New Technological Advancements
15.00 - 15.30 Prof. Martin Mayfield (University of Sheffield)
15.30 - 16.00 Charles Purkess (ITM Power)
16.00 - 16.30 Keith Bertie (Emerson Climate Technologies)
17.15 - 18.00 Plenary: Policy Debate: Sustainable Green Buildings
Chair: Dave Sowden (Micropower Council)

Panelists:
Jim Burnett (John Lewis Partnership)
James Murray (Business Green)
Linda McAvan (MEP)
David Grey MBE (OSL Group, Master Cutler)
Oliver Coppard (Labour Party Parliamentary candidate for Sheffield Hallam)
19.30 - 24.00 Plenary: Gala Dinner: Cutlers Hall, Sheffield
After-dinner Speaker: Lord Digby Jones
Parallel Session B
09.00 - 09.30 Registration
09.30 - 09.40 Chair: Intro & Welcome - Prof. Tony Ryan, OBE (University of Sheffield)
09.40 - 10.15 Plenary: Exploring ways to overcome the barriers to financing non-domestic retrofit buildings - David Purdy (DECC)
10.15 - 11.00 Plenary: Carolina Grau (Energy Cluster of Extremadura)
11.20 - 12.20 Legal Impact of renewable energy projects
11.20 - 11.40 Catherine Burke (Freeths)
11.40 - 12.00 Penny Simpson (Freeths)
12.00 - 12.20 Chris Holwell (Freeths)
13.30 - 14.30 Sustainability Policy in the UK
13.30 - 13.50 Dave Sowden (SEA)
13.50 - 14.10 Tim Pollard (Wolseley)
14.10 - 14.30 Prof. Malcolm Bell (Leeds Sustainability Institute)
15.00 - 16.30 Retrofitting and Energy Efficiency
15.00 - 15.30 Andrew Orriss (SIG 360)
15.30 - 16.00 Lorcan Anglin (Nifes Consulting Group)
16.00 - 16.30 Matthew Rhodes (Encraft)
17.15 - 18.00 Plenary: Policy Debate: Sustainable Green Buildings
Chair: Dave Sowden (Micropower Council)

Panelists:
Jim Burnett (John Lewis Partnership)
James Murray (Business Green)
Linda McAvan (MEP)
David Grey MBE (OSL Group, Master Cutler)
Oliver Coppard (Labour Party Parliamentary candidate for Sheffield Hallam)
19.30 - 24.00 Plenary: Gala Dinner: Cutlers Hall, Sheffield
After-dinner Speaker: Lord Digby Jones

REGISTRATION IS NOW CLOSED

It's quick and easy to register for free to attend this years FutureBuild Conference.
Simply fill out the fields below to get started.
Exhibitors/Sponsors see below.

SUPPORTED BY

We had some great supporters and exhibitors at the FutureBuild conference.
If you'd like to see who got involved see below.